Zakończyła się rywalizacja sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w europejskich mistrzostwach VIRTUS Summer Games 2022 w Krakowie. W tych dobrze zorganizowanych przez ZSS SPRAWNI RAZEM i mocno obsadzonych zawodach uczestniczyli zawodnicy z kilkunastu krajów.Sportowcy trenujący z Fundacją HANDICAP Zakopane przywożą na Podhale 14 medali, wywalczonych w lekkoatletyce i pływaniu w kategorii II2 (zespół Downa).

W lekkoatletyce medale wywalczyli:

Antoni Wiercioch- 4 medale: srebro w rzucie oszczepem i w skoku w dal oraz brąz w trójboju i w biegu na 400m;

Patrycja Strama – 4 brązowe medale: bieg na 100m, 200m ,400m i skok w dal

Jan Wolczko – srebrny medal w biegu na 1500m

W pływaniu Bartosz Matusiewicz wywalczył łącznie 5 medali: indywidualny brąz na 200m grzbietem, oraz 1 srebro i 3 x brąz w sztafetach.

” Sukcesami w tej ważnej imprezie rangi mistrzostw Europy sportowcy HANDICAPu kończą sezon startów międzynarodowych w lekkoatletyce. Nasi zawodnicy wciąż podnoszą swój poziom sportowy, poprawiają rekordy życiowe i już dziś, będąc jednymi z najmłodszych, potwierdzają swoją obecność w europejskiej i światowej czołówce. I chociaż kategoria II2 aktualnie nie ma jeszcze przepustki paraolimpijskiej, widzimy, że inne kraje już przygotowują swoich sportowców w formule kadry narodowej do perspektywy startów paraolimpijskich. Polscy sportowcy nadal swoje przygotowania i starty realizują indywidualnie, lub w oparciu o swoje kluby czy organizacje wspierające, jak nasz zakopiański HANDICAP.

Może jednak poziom sportowy Polaków w tej kategorii, liczne medale mistrzostw europejskich i światowych, oraz przykład innych mocnych sportowo krajów, (gdzie już funkcjonują kadry narodowe) przygotowujących się do włączenia kategori II2 do rywalizacji paraolimpijskiej, powinien zainspirować nasze władze sportowe, aby podjąć działania wyprzedzające w kierunku utworzenia kadry narodowej i systemowego wsparcia przygotowań najlepszych polskich sportowców? ” – podzieliła się swoimi obserwacjami po imprezie Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes Fundacji HANDICAP Zakopane.

Naszych sportowców w startach i treningach wspierają: PKO Bank Polski – Partner Sportowy HANDICAP 2022 www.pkobp.pl Miasto Zakopane, Gmina Kościelisko. DZIĘKUJEMY!