Idea organizacji i prowadzenia całorocznych treningów integrujących osoby o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych dojrzała 27 kwietnia 2014 roku, w dniu kanonizacji Największego Polaka Jana Pawła II. Inicjatorką pomysłu jest Małgorzata Tlałka-Długosz, reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim, olimpijka, wielokrotna Mistrzyni Polski, Francji, zwyciężczyni Pucharów Europy, medalistka Pucharów Świata, Akademicka Mistrzyni Świata. Dzisiaj, wciąż będąc miłośniczką sportu wyczynowego, ma świadomość znaczenia sportu amatorskiego i rekreacji dla zdrowia fizycznego i psychicznego społeczeństwa. To, jak wielki, pozytywny wpływ na każdego człowieka ma  podejmowanie wyzwań sportowych, może obserwować, uczestnicząc w zawodach amatorskich, czy będąc gościem polskich Olimpiad Specjalnych.

Pomysł treningów integracyjnych dość szybko rozrósł się i przerodził w projekt,  którego celem jest aktywizacja sportowa i integracja osób o obniżonych możliwościach z powodu czasowej lub stałej niepełnosprawności, osób po chorobach, kontuzjach, wypadkach, a także wolontariuszy i sparing-partnerów, niezależnie od ich poziomu sportowego. Pomysłem udało się zarazić wiele osób  z regionu Zakopanego, chętnych i gotowych do współpracy.

2014

1 czerwca 2014 rozpoczęły się pierwsze  treningi integracyjne, prowadzone społecznie przez  znanych narciarzy z Zakopanego, Mistrzów i Reprezentantów Polski z lat 80 i 90: Martę Piętoń-Zborowską, Szymona Kraciuka i Małgorzatę Tlałkę-Długosz. 

Dnia 30 lipca 2014 r. fundatorzy  Małgorzata Tlałka-Długosz i Piotr Długosz. powołali Fundację Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane.  29.08.2014 Fundacja Handicap Zakopane uzyskała osobowość prawną i wpis do KRS, a we wrześniu 2014 rozpoczęła działalność.

Pierwszym prezesem zarządu Fundacji została Małgorzata Tlałka-Długosz,a w Radzie Fundacji zasiedli: Kazimierz Nędza, Marta Zborowska i Joanna Suchowian.

Od 1 września 2014 Fundacja realizuje swój autorski program „Sport dla niepełnosprawnych w gminie Zakopane”, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Zakopane. Program polega na organizacji i prowadzeniu całorocznych treningów sportowych dla osób o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych. Są wśród uczestników osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi, intelektualnymi, osoby starsze oraz wolontariusze. Treningi  odbywają się nieprzerwanie, codziennie od poniedziałku do piątku, w terenie, na obiektach sportowych Zakopanego: na stadionach, boiskach, salach, kortach a w zimie na stokach narciarskich i na trasach biegowych. Osobno cwiczą grupy dzieci oraz dorosłych.

W ramach współpracy ze stowarzyszeniem  Special Olympics-Eurasia i Olimpiady Specjalne-Polska , w  grudniu 2014 Fundacja szkoliła narciarzy – ponad 30 młodych sportowców, uczestników YOUNG ATHLETES SKI CAMP – ZAKOPANE, którzy przyjechali z Finlandii, Ukrainy, Słowacji, Rumunii i Polski.

2015

Na początku stycznia przy Fundacji powstaje Klub Olimpiad Specjalnych I LOVE SKI ZAKOPANE, aby szkolić dzieci i dorosłych z niepełnosprawnoscią intelektualną do startu w zawodach Olimpiad Specjalnych.

W marcu 2015 roku Fundacja Handicap Zakopane, przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane,  zorganizowała 12 H SLALOM MARATON ZAKOPANE, charytatywne zawody narciarskie mające na celu ustanowienie Rekordu  Polski w drużynowej jeździe po slalomie non-stop przez 12 godzin. Rekord wyniósł 558 km, a sponsor główny, firma TAURON za każdy przejechany przez druzynę kilometr wpłaciła 100 zł na konto Fundacji na organizację treningów dla sportowców z niepełnosprawnością.

W lipcu 2015 roku 15-osobowa grupa  Przyjaciół Fundacji HANDICAP Zakopane przebiegła charytatywnie 1 Maraton Podhalański, aby pozyskać fundusze na dalszą działalność promocji i organizacji całorocznych, integracyjnych  treningów sportowych.

We wrześniu 2015 Fundacja podejmuje regularną współpracę z PSOU CHATKA w Nowym Targu, ogranizująć regularne treningi sportowe dla Podopiecznych Chatki.

W listopadzie 2015 sportowcy z Fundacji HANDICAP Zakopane pokazali się na masowej imprezie amatorskiej: wzięli udział w Zakopianskim Biegu Niepodległości – dzieci w biegu na dystansie 400m, dorośli w nordic walking na dystansie 5km.

 

W grudniu 2015 Fundacja zorganizowała Regionalne Zawody Olimpiad Specjalnych, w których wystąpili sportowcy z Zakopanego, Nowego Targu i Krakowa. Dzięki temu, troje sportowców Fundacji zakwalifikowało się do udziału w Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, .po ponad 20-letniej nieobecności narciarzy spod Tatr w zawodach Olimpiad Specjalnych w narciarstwie alpejskim.

2016

W styczniu 2016 roku Fundacja wraz z Miastem Zakopane zorganizowała 2 edycję 12HSLALOM MARATON ZAKOPANE. Jej efektem jest nowy Rekord Polski w 12h drużynowym slalomie non-stop, wynoszący 602 km, oraz dalsze wsparcie działań fundacji dzięki przeprowadzonej zbiórce publicznej „NARCIARZE-DZIECIOM”

W marcu 2016 narciarze Fundacji po raz pierwszy wystartowali w Olimpiadach Specjalnych. Nasi Sportowcy zdobyli 3 medale: złoty, srebrny i brązowy na Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Suchem. Zawodnik Antek Wiercioch zdobył nominację do reprezentacji Polski w narciarstwie alpejskim i pojedzie na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Austrii w marcu 2017r. Trenerka Małgorzata Tlałka-Długosz uzyskała nominację na trenera głównego reprezentacji OS w narciarstwie alpejskim na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Austria 2017.

Od października 2016r Fundacja rozpoczęła współpracę i treningi z młodzieżą z nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczym nr.2.

W jesieni do teamu trenerów dołącza Misia Witowska, narciarka i medalistka Mistrzostw Polski i uczestniczka mistrzostw Świata w długodystansowych biegach górskich.

Od listopada 2016 Fundacja realizuje autorski całoroczny projekt pt. PEŁNOSPRAWNI PRZEZ SPORT,  finansowany z Budzetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.  

2017

W styczniu 2017 roku Fundacja ponownie zorganizowała  zawody narciarskie 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE 2017r. Zaprosiliśmy pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który został kapitanem Drużyny Zakopane i wystartował wraz z 30-stoma narciarskimi Mistrzami Polski z ostatnich lat  po nowy rekord. Udało się! W świetle kamer i pod czujnym okiem dziennikarzy  wielu ogólnopolskich i regionalnych mediów upadł stary rekord. Dziś nowy Rekord wynosi aktualnie 679 km. Zawody wsparł sponsor główny PZU wpłacając na rzecz sportowców z niepełnosprawnością kwotę proporcjonalną do ilości przejechanych kilometrów.

Na początku marca sportowcy Fundacji wystartowali w Mistrzostwach Polski SPRAWNI RAZEM w Suchem, i zdobyli tam 9 medali w narciarstwie alpejskim.

Od 16-24 marca zawodnik Fundacji Antoni Wiercioch i trenerka Małgorzata Tlałka-Długosz uczestniczyli w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii. Wielkim sukcesem zakończył starty w Austrii,w Schladming 12-letni Antoś, który wywalczył 2 srebrne medale w slalomie oraz w gigancie, a 9-osobowa reprezentacja polskich zjazdowców pod opieką trenera głównego Małgorzaty Tlałka-Dugosz przywiozła w sumie 11 medali. To był pierwszy udział reprezentantów Fundacji HANDICAP Zakopane w Światowych Igrzyskach.

Od początku marca sportowcy Klubu Olimpiad Specjalnych I LOVE SKI ZAKOPANE (działającego przy Fundacji HANDICAP Zakopane) rozpoczęli treningi w dyscyplinach lekka atletyka, badminton i tenis stołowy, przygotowując się do zawodów Olimpiad Specjalnych.

We wrześniu 2017r. zakończyła się 1 kadencja Rady Fundacji. Dziękujemy naszym Działaczom za aktywność, pomoc i wsparcie. Powołano  członków Rady Fundacji na 2 kadencję, w składzie Lidia Kochanowicz, Piotr Długosz, Marta Zborowska, Joanna Suchowian.

 Od września nowy partner – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem -wspiera Fundację umożliwiając bezpłatne korzystanie z sali gimnastycznej SMS.

W październiku nasi sportowcy zdobyli 9 medali (w tym 3 złote) w Regionalnych Małopolskich Zawodach Lekkoatletycznych Olimpiad Specjalnych. Nasz zawodnik Krystian Kicmal zakwalifikował się do udziału w Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Katowicach w 2018r.

W listopadzie projekt Fundacji  zdobywa ponownie szerokie poparcie społeczne i zadanie PEŁNOSPRAWNI PRZEZ SPORT 2018 zostaje przekazane do finansowania z budżetu Małopolski.

2018

W styczniu 2018 Fundacja ponownie organizuje 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE  z udziałem Prezydenta RP Andrzejem Dudą w składzie. Do rekordu brakuje 2 km, ale jest mocne wsparcie finansowe na działalność Fundacji ze strony Sponsora Głównego PZU.

Również od stycznia nowym partnerem Fundacji zostaje PKL S.A., udostępniając nieodpłatnie możliwość treningów na Gubałówce i Kasprowym Wierchu.

Sportowcy Fundacji zdobywają medale w Narciarskich Mistrzostwach Polski SPRAWNI-RAZEM, oraz w Memoriale Marii Kaczyńskiej w Rabce, a medale medale wręcza Prezydent Andrzej Duda.

W maju 15 naszych sportowców, w tym nasi najmłodsi,  uczestniczyło w 16 Integracyjnej Spartakiadzie w Rabce.

W czerwcu  wystartujemy w Mistrzostwach Polski SPRAWNI-RAZEM  w lekkoatletyce, oraz w Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Katowicach.